آیا سرکه سیب می‌تواند زگیل را درمان کند؟

برای درمان زگیل روش‌های متعددی وجود دارد

برای درمان زگیل روش‌های متعددی از جمله برداشتن آن توسط پزشک و استفاده داروهای غیرنسخه‌ای وجود دارد که البته برخی راهکارهای خانگی مثل سرکه سیب نیز در این موارد پیشنهاد می‌شود اگرچه هنوز اثرگذاری و مضرات احتمالی آن جای سوال دارد؟

زگیل‌ برآمدگی‌ محکم پوست میباشد که از ویروس پاپیلوم انسانی (hpv) ناشی می‌شود. تاثیرگذاری سرکه سیب در درمان زگیل نامشخص میباشد و گزارش‌هایی از خطرات و پیامدهای این درمان خانگی وجود دارد.

در حال حاضر هیچ تحقیق علمی وجود ندارد که تایید کند سرکه سیب درمان موثری برای زگیل است. ایده مطرح شده در مورد این روش درمانی این میباشد که سرکه سیب بافت زگیل را همچون اسید سالیسیلیک از میان می‌برد.

به طور کلی، سرکه می‌تواند در از میان بردن برخی انواع باکتری‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد سرکه برای مقابله با باکتری‌های شایع همچون e.coli و سالمونلا گزینه مناسبی است. هر چند محققان این فرضیه را در مورد سرکه سیب مورد آزمایش قرار نداده‌اند.

همچنین امکان دارد استفاده از مواد حاوی اسید روی پوست عوارض جانبی داشته باشد و به همین علت فرد باید نسبت به آن هوشیار باشد.

به گزارش مدیکال نیوزتودی، اگرچه سرکه سیب نسبت به اسیدهای دیگر ضعیف‌تر میباشد این قابلیت را دارد تا موجب مشکل سوختگی شیمیایی و صدمه دیدن پوست شود. به همین علت افراد باید از استفاده از سرکه سیب در مناطق حساس جسم و پوست خودداری کنند.

منبع: ایسنا